Ośrodek Kultury Ruczaj Facebook
Newsletter

X Wiosenny Koncert Kameralny - Primavera

24 marca (niedziela), godz. 19.00
Co roku, program koncertu Kameralnego jest przygotowywany specjalnie na tę okazję. Składa się z utworów związanych wprost lub pośrednio z wiosną. Jest z zasady pogodny i radosny, bo tylko takim repertuarem można być bliżej wiosny – na przedwiośniu. Odbywa się co roku w niedzielę najbliższą pierwszemu dniu wiosny.

Tym razem wiosnę odnajdziemy w utworach kompozytorów hiszpańskich i włoskich: F. Sor, T. Giordani, N. Coste. Zapraszamy na koncert pełen słońca oraz ukrytej w formach i rytmach włoskiej ekspresji, swobody i hiszpańskiego temperamentu!

Wraz z budzącą się do życia przyrodą, pierwszymi kwiatami na łąkach, listkami na drzewach i coraz częściej zaznaczającymi swoją obecność owadami, na myśl przychodzą ciepłe wiosenne dni i długo wyczekiwane słońce – nie tylko to oświetlające ziemię gorącymi promieniami, ale także ukryte w dźwiękach muzyki.

Finesis Trio

W programie „Primavera” zespół Finesis Trio zaprezentuje m.in. utwory pochodzące z wydanej w 2017 roku płyty pt. „Słońce zaklęte w dźwiękach Hiszpanii i Włoch”. A na niej unikatowe, odnalezione przez artystki w Bibliotece Katalońskiej w Barcelonie, od lat niewykonywane muzyczne perełki – pieśni ze zbioru Monumentas de la musica Espagnola czy też krótkie Seguidillas boleras F. Sora – pieśni o zabarwieniu humorystycznym oraz groteskowym, pisane zawsze w rytmie bolera, z nagłym, niespodziewanym zakończeniem, które ma na celu zaskoczenie publiczności – tzw. bien parado.

Oba cykle zawierają metaforyczne odniesienia do natury, zastosowane w celu przekazania głębszych treści moralizatorskich. Szczególnie interesującym brzmieniowo i równie rzadko wykonywanym utworem jest osobliwa kantata hiszpańska G.F. Händla No se emenderá jamás, napisana na bardzo oryginalny, jak na owe czasy skład – sopran, gitarę i basso continuo. Ciekawostką repertuarową są także odkryte przez zespół sonaty T. Giordaniego napisane na gitarę i basso continuo. To niezwykle nastrojowe, ale też energetyczne utwory,
w których przenikające się wzajemnie style galant i Empfindsamer Stil tworzą niezwykłe, nowatorskie dzieła.

W programie nie zabraknie również solowej muzyki gitarowej.

Wystąpi "Finesis Trio" w składzie: 

Katarzyna Puch – sopran 

Katarzyna PuchUkończyła Akademię Muzyczną w Katowicach w specjalności wokalno-aktorskie. Koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą. Współpracuje z Chórem Polskiego Radia i Operą Krakowską, występując na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na świecie. Regularnie doskonali swój warsztat na kursach mistrzowskich, m.in. Voice, Body and Spirit in Balance. Odtwórczyni głównej roli w spektaklu Dom Bernardy Alba G. Lorca (reż. J. Głybin, Dni Muzyki Wokalnej, AM w Katowicach). Brała udział w polskich prawykonaniach Opery żebraczej J. Gay’a (Teatr w Bytomiu) oraz Suor Angelica.
Ma na swoim koncie nagrania z Chórem Polskiego Radia (2013, 2014). Odznaczona przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Brązową Odznaką Honorową za wieloletnią działalność chóralną. Zapraszana jako juror konkursów wokalnych. Od 2014 r. prowadzi działalność pedagogiczną. Pełni funkcję koordynatora w oddziale Szkoły Muzycznej w Czasławiu.

 

Małgorzata WłodarczykMałgorzata Włodarczyk - gitara, lutnia
Gitarzystka i lutnistka. Doktorantka Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie (Promotor: Prof. Renata Żełobowska-Orzechowska). Absolwentka studiów magisterskich i podyplomowych w klasie gitary Prof. Michała Nagy’a, studiowała także grę na lutni u Jerzego Żaka (AM w Krakowie). Pracowała pod kierunkiem wybitnych gitarzystów i lutnistów. Brała udział
w licznych kursach, lekcjach mistrzowskich, warsztatach, seminariach i wykładach, m.in. w ramach Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych w Lanckoronie. Koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą. Współpracowała m.in. z orkiestrą Fresco Sonare pod dyr. M. Bachowskiej. Wielokrotnie pełniła funkcję jurora konkursów gitarowych. Od 2010 r. prowadzi klasę gitary w szkołach muzycznych I i II stopnia, a jej uczniowie odnoszą sukcesy na konkursach. Brała udział w Ogólnopolskich Konferencjach Doktorantów Uczelni Muzycznych w Krakowie i Gdańsku (2018). Nagrodzona za działalność naukową wieloma stypendiami.

Paulina TkaczykPaulina Tkaczyk - szpinet, fortepian
Klawesynistka i flecistka barokowa. Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Ukończyła z wyróżnieniem Hochschule für Musik we Freiburgu oraz Akademię Muzyczną w Krakowie. Prowadzi kursy i wykłady nt. wykonawstwa muzyki dawnej. W obszarze jej zainteresowań repertuarowych znajduje się także muzyka XX i XXI w. Autorka wielu oryginalnych programów koncertowych. Za szczególne osiągnięcia artystyczne otrzymała Nagrodę Edukacyjną Miasta Krakowa, Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, oraz stypendia: Sapere Auso, MKiDN Młoda Polska, Deutscher Akademischer Austausch Dienst. W dorobku fonograficznym posiada solową płytę Ch.S. Binder: Sei Suonate per il Cembalo op.1 (DUX Recording Producers, 2014), Amor Sacro Amor Profano (z Europejską Kameralną Orkiestrą Barokową „Il Giardino d’Amore”, Ëvoe Records, 2015) oraz Słońce zaklęte w dźwiękach Hiszpanii i Włoch (z „Finesis Trio”, .MP-Studio, 2017). Nakładem wyd. Musica Iagellonica ukazała się jej książka Stylistyczna różnorodność w twórczości Christlieba Siegmunda Bindera na przykładzie zbioru Sonat Klawesynowych op. 1 – między barokiem a klasycyzmem (2017).

Bilety: 15 złotych, z Kartą Podgórze w Kulturze i Kartą Seniora – 10 zł

Bilet można zakupić poprzez internetowy system sprzedaży


Patronat medialny:
RK_logo