Ośrodek Kultury Ruczaj Facebook
Newsletter

Wnikanie

Wystawa malarstwa i rysunku Joanny Wałek
10-31 października 
Wernisaż - 10 października 2019 r. (czwartek), godz. 18.30

Joanna Wałek - urodzona w 1994 r. w Krakowie. Ukończyła II stopień Państwowej Szkoły Muzycznej, ze specjalizacją gry na oboju. Swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła w Salwatorskim Studiu Artystycznym pod okiem Agnieszki Sajdy i Filipa Koniecznego, którzy zaszczepili w niej umiłowanie do malarstwa, dali jej warsztatowe podstawy do tworzenia oraz zachęcili do podążania za tym, co bliskie jej sercu. Muzyka towarzysząca artystce przez ponad pół życia, również odgrywa znaczącą rolę. Harmonia, gama i rytm łączą muzykę i malarstwo, co świadomie wykorzystuje w swoich pracach. Młoda malarka ambitnie i z zapałem podchodzi do swojej pracy, nie boi się nowych wyzwań.

Ukończyła malarstwo na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, podczas którego studiowała Art&Design na portugalskim uniwersytecie Escola Superior de Educacao w Coimbrze, oraz we włoskiej L'Accademia di belle arti di Brera w Mediolanie - w ramach stypendium programu Erasmus+. Obecnie studiuje na drugim roku studiów magisterskich Art&Design gdzie rozwija już nie tylko swój warsztat w dziedzinie malarstwa, ale także grafiki komputerowej. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych na uczelni oraz zagranicą.

Ma również na swoim koncie wystawy indywidualne, gdzie prezentowała namalowane przez siebie portrety hiperrealistyczne (czym aktualnie zajmuje się komercyjnie).

Prace prezentowane na wystawie Wnikanie są odzwierciedleniem jej ciężkiej pracy na studiach oraz pracy własnej. Są to cykle malarskie i szkice rysunkowe, które pokazują jak autorka patrzy na świat, jej indywidualne spojrzenie na postać, twarz czy architekturę. Uchyla rąbek tajemnicy, którą ukrywa pomiędzy pędzlem a płótnem, dając odbiorcy spore pole do interpretacji i rozmyślań.