Ośrodek Kultury Ruczaj Facebook
Newsletter

Wgląd

Wystawa prac Estery Mrówki
16 maja - 5 czerwca

Wernisaż - 16 maja (czwartek), godz. 18.30

Jak co roku zapraszamy utalentowanych studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie do zaprezentowania swoich prac w ramach cyklu „Z rekomendacji Profesora...”. W tym roku prace studentki Wydziału Grafiki rekomenduje prof. Piotr Panasiewicz. 

Estera Mrówka - studentka grafiki na ASP w Krakowie, działająca w obszarze sztuk wizualnych - rysunku, malarstwa, grafiki warsztatowej. W wolnych chwilach jeździ na deskorolce.

W swoich pracach, za pomocą różnych ujęć ciała człowieka, czasem całej postaci, czasem tylko portretu, często zdeformowanej, przekształconej staram się ukazać niepokój związany z procesem samopoznania. Proces ten czyli wgląd doprowadza nas w nieznane, zaskakujące rejony, z których nie możemy powrócić tacy sami.

 

Pracownia Litografii - jedna z najstarszych pracowni graficznych na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Już w XIX wieku należała do struktury Akademii - wciąż dająca studentom pełną ofertę rozwoju artystycznego a tym samym łącząca starą technikę graficzną z nowymi mediami graficznymi.
Estera Mrówka studiuje na IV roku Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W Pracowni Litografii realizuje prace graficzne w których przekracza granice normalnego warsztatu litograficznego. Stąd Jej zaangażowanie i poświęcenie się litografii, lecz nie bez refleksji własnej. W pracach możemy zauważyć dużą swobodę, malarski gest. Mimo użycia klasycznych środków litograficznych autorka wydobywa z całego spektrum litografowania możliwości - te najważniejsze, budujące prosty przekaz. Jej naturalna figuracja nadaje wyjątkowego osobistego znaczenia. Można powiedzieć, że pędzel maluje kolejne postaci ukazując swobodne i lekkie kompozycje graficzne o dużym ładunku ekspresji. Kolor, ma tu duże znaczenie - użyty świadomie w bardzo wyrafinowany sposób charakteryzuje indywidualną i nie powtarzalną sylwetkę artysty. Te wszystkie cechy tworzą porter bardzo autentycznej twórczości o intrygującej osobowości, zmierzający szybkim krokiem do szerszej wypowiedzi w postaci pracy dyplomowej wykonanej w pracowni litografii.

dr hab. Piotr Panasiewicz prof. ASP