Ośrodek Kultury Ruczaj Facebook
Newsletter

Warsztaty ceramiki

Głównymi celami zajęć ceramicznych jest rozbudzenie wrażliwości artystycznej, rozwijanie zdolności manualnych oraz ukazanie uczestnikom drogi jaką musi przejść kawałek gliny, aby stać się pięknym kolorowym wyrobem.

Zajęcia uczą koncentracji uwagi, planowania przestrzennego, odporności emocjonalnej na porażki i niepowodzenia (ponieważ materia ta może być niezwykle nieprzewidywalna), także wiary we własne siły i możliwości. Ceramika pozwala na elastyczne i łatwe wyrażanie własnych pomysłów. Pozwala na kontakt z naturalnym i obecnym od wieków tworzywem, które łatwo daje się kształtować, pozwala również na tworzenie i wyrażanie samego siebie w dziele, które pozostanie na dłużej.


Rzeźba w Ceramice - dla młodzieży (od 16 lat) i dorosłych
Warsztaty przeznaczone są dla osób zaczynających swoją przygodę z ceramiką, jak i tych znających tą materię. Podczas zajęć uczestnicy mierzą się z gliną ceramiczną przy tworzeniu rzeźb, lub przy projektowaniu form użytkowych. Program budowany jest w zależności od stopnia zaawansowania i przy uwzględnieniu indywidualnych zainteresowań.
Zapraszamy, tych którzy chcą poznać jedno z najstarszych rzemiosł, a przede wszystkim zrelaksować się przy twórczej pracy.

Program:

  • formowanie „z ręki” gliny ceramicznej: według projektu uczestnika
  • odcisk z form gipsowych
  • podstawy wiedzy o technologii ceramicznej
  • szkliwienie
  • używanie angob, tlenków, kalek ceramicznych

Termin: czwartki, godz. 19.45-21.15

Prowadzenie:
Magdalena Górkiewicz, absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej na kierunku Ceramika szlachetna i Biomateriały oraz podyplomowych studiów z zakresu Grafiki Komputerowej. Instruktorka zajęć ceramicznych i plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W wolnych chwilach lepi z gliny, odnawia meble, szyje i knuje, jak wszystkie ulubione techniki połączyć w jeden spójny projekt.

Anna Bogdanowicz, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na kierunku Historia sztuki. Ukończyła również kurs rzemiosła na Uniwesytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego i otrzymała dyplom z ceramiki, haftu i koronki. Ma doświadczenie w prowadzeniu zajęć z plastyki i ceramiki w wielu instytucjach kultury.
Od września 2019 na urlopie.

Opłata: 4 zajęcia - 100 zł; 1 zajęcia - 30 zł
1