Ośrodek Kultury Ruczaj Facebook
Newsletter

Urodziny Rzeczypospolitej

12 listopada (sobota), godz. 14:00 – 19:30
Wstęp wolny!

Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na obchody Święta Niepodległości w CK Ruczaj, inspirowane twórczością Henryka Sienkiewicza, wielkimi wodzami i bitwami.
W programie m.in.: warsztaty szermierki staropolskiej, gry edukacyjne, prelekcje oraz koncert w wykonaniu Floripari – Zespołu Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Dla najaktywniejszych uczestników przygotowaliśmy nagrody!

Program:
14:00, 14:30, 15:00 prelekcje i warsztaty przygotowane przez stowarzyszenia Signum Polonicum
14:00 Skrzydlata kawaleria - prelekcja
14:30 Wielkie zwycięstwa husarii w malarstwie J. Matejki, J. Brandta, W. Kossaka i S. Batowskiego –
prezentacja slajdów i komentarz do bitew
15:00 Staropolska szermierka - warsztaty i pokazy
Signum Polonicum - stowarzyszenie, którego celem jest rozwijanie i propagowanie polskiej sztuki walki, polskich tradycji orężnych i polskiej kultury narodowej w tym zakresie.
Naszym głównym celem jest to, by polska sztuka walki była kultywowana przez nasze pokolenia jako pełna honoru spuścizna po naszych przodkach,  jako źródło wiedzy i siły ducha dla polskiego społeczeństwa i wszystkich tych, którzy widzą w naszym dorobku historycznym źródło siły i potęgi a zarazem szlachetności państwa polskiego.
www.signum-polonicum.com.pl

14:00, 14:30, 15:00, 15:30 Warsztaty Biżuterii Patriotycznej
prowadzenie: Krystyna Drożdżowska
Krystyna Drożdżowska – jubiler, twórca rękodzieła artystycznego. Od wielu lat tworzy biżuterię, kapelusze, ozdobne dodatki do ubioru, a także przedmioty sztuki użytkowej. Cechą charakterystyczną każdego jej wyrobu jest odważna, niepowtarzalna forma, pomysł i co najważniejsze, pogoda oraz ciepło tych form! Sztuka i rękodzieło są jej światem. W Centrum Kultury "Ruczaj" prowadzi regularne Warsztaty Rękodzieła Artystycznego.
www.kadedesign.blogspot.com

kade

15:30 Kalambury z Sienkiewicza wzięte
prowadzenie: Paulina Dąbrowska-Dorożyńska
Paulina Dąbrowska-Dorożyńska - krakowska malarka, projektant grafiki i wnętrz, absolwentka Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie.

16:00 Czy potrzebujemy dzisiaj Henryka Sienkiewicza?
Prelekcja prof. UP dr hab. Magdaleny Sadlik, literaturoznawcy, historyka literatury XIX wieku.

17:00 Finał konkursu „Wielkie bitwy i wielcy wodzowie w powieściach Henryka Sienkiewicza”
Otwarcie wystawy pokonkursowej oraz wręczenie nagród laureatom
W konkursie wzięły udział dzieci i młodzież z całej Polski. Szczegóły tutaj.

18:00 Polonia Triumphans
Koncert Floripari, Zespołu Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu

Zespół utworzony został przez absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej oraz Królewskiego Konserwatorium w Hadze. Wykonuje muzykę renesansu i baroku na instrumentach historycznych lub ich kopiach z uwzględnieniem dawnych technik wykonawczych. Artyści uczestniczyli w licznych kursach interpretacji muzyki dawnej.
Zespół jest związany z Zamkiem Królewskim na Wawelu w Krakowie i występuje w nim na co dzień; prowadzi aktywną działalność biorąc udział w festiwalach i koncertach w Polsce i za granicą (Anglia, Bułgaria, Francja, Litwa, Mołdawia, Niemcy, Rumunia, Słowacja, Szkocja, USA, Włochy). Realizuje także własne, interesujące projekty we współpracy z uznanymi artystami i zespołami muzyki dawnej.

Skład zespołu:

Aleksander Tomczyk, Mateusz Kowalski, Justyna Dolot, Joanna Trafas i Violetta Szopa-Tomczyk. 

Podczas koncertu usłyszymy m.in.:
dawne utwory, pieśni i tańce: litewskie, polskie, ruskie, niemieckie, żydowskie i inne, w tym zrekonstruowaną przez polskiego eksperta, muzykologa dr. M. Prochaskę Suitę Polską Barokową oraz utwory z wybranych kancjonałów, m.in.: Kancjonału Braci Polskich i inne.

fot. - Ilja van der Pavert - Pałac bp. E.Ciołka, 2014
fot. - Ilja van der Pavert - Pałac bp. E.Ciołka, 2014

 

Ponadto:
w godz. 14:00 - 18:00 
gry edukacyjne wielkoformatowe Instytutu Pamięci Narodowej, kawiarenka Zupitto i stoiska handlowe 

ur1

 

Konkurs dla dzieci i młodzieży 
Przy wejściu do budynku każdy z chętnych otrzyma Kartę Uczestnika. Za udział w poszczególnych wydarzeniach Urodzin można będzie zdobyć pieczątki. Im więcej pieczątek tym lepiej!
By wziąć udział w losowaniu nagród wystarczy uzbierać minimum 3 pieczątki, a Karty oddać nie później niż do godz. 17:00.

video: Niezależna Telewizja Internetowa Program7