Ośrodek Kultury Ruczaj Facebook
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera

Urodziny Rzeczypospolitej - W stulecie Niepodległej!

10 listopada (sobota), godz. 14.00 – 19.30
Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na uroczyste obchody Święta Niepodległości w Ośrodku Kultury Ruczaj.

PROGRAM:

14.00,15.00 Salwy wiwatowe – w wykonaniu Podolskiego Regimentu Odprzodowego

14.15 Wielkie wiktorie oręża I Rzeczypospolitej – prelekcja i pokaz broni (Podolski Regiment Odprzodowy)

Podolski Regiment
źródło: www.podolskiregiment.pl

15.00 I wojna światowa w Małopolsce: bitwy, broń i umundurowanie wojsk – prelekcja i warsztaty Polskiego Towarzystwa Historycznego O. Nowy Sącz

rek4
źródło: www.pth.nowysacz.mnet.pl

16.00 Kajetan Saryusz-Wolski, ilustrator symboli narodowych - prelekcja  M. Wacowskiej (Signum Polonicum)


pobraneźródło: www.polona.pl

17.00 Rozdanie nagród laureatom konkursu literackiego „Życzenia i toasty dla Rzeczypospolitej” oraz plastycznego „Kartka urodzinowa dla Rzeczypospolitej”. Otwarcie wystawy pokonkursowej.

18.00 „Perły muzyki polskiej” - koncert  w wykonaniu Barbary Borowicz - klarnet, Elżbiety Cabały - sopran, Mateusza Kurcaba - fortepian, Joanna Trafas - prowadzenie. 

Barbara_Borowicz

Barbara Borowicz ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka. W 2017 roku uzyskała stopień doktora sztuki. W jej repertuarze znajduje się jeden z najtrudniejszych utworów klarnetowych – Harlekin na klarnet solo, dzieło sceniczne, trwające ponad 45 minut, łączące w sobie elementy teatralne i muzyczne. Jest laureatką wielu nagród na konkursach muzycznych w Polsce i na świecie. Szczególne miejsce w jej repertuarze zajmuje muzyka polska, którą promuje w kraju
i zagranicą, dokonując także licznych prawykonań utworów kompozytorów polskich m.in.: Marcela Chyrzyńskiego, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Michała Jakuba Papary.Bez tytułuElżbieta Cabała
jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipinskiego we Wrocławiu, gdzie kształciła się pod kierunkiem Agnieszki Rehlis oraz prof. Eudeniusza Sąsiadka. Swoje umiejętności rozwijała również na wielu kursach mistrzowskich m.in. pod kierunkiem Ewy Biegas (AM Katowice), Jerzego Mechlińskiego (AM Poznań), Prof. Liliji Greidane (Jazeps Vitols Latvian Academy of Music in Riga), Heleny Łazarskiej (Universitat für Musik und Darstellende Kunst in Wien) oraz Andrzeja Dobbera (Metropolitan Opera). W jej bogatym repertuarze znajdują się utwory kameralne, oratoryjne, operowe, a także operetkowe. Zamiłowanie do kameralistyki wokalnej zaowocowało u artystki szerokim wyborem pieśni kompozytorów polskich i zagranicznych m.in. Vincenzo Belliniego (Sei ariette per camera), Karola Szymanowskiego (Pieśni kurpiowskie, Rymy dziecięce), Léo Delibes (Les filles de Cadix), Piotra Perkowskiego (Uty japońskie), Feliksa Nowowiejskiego, Richarda Straussa  i innych. Oprócz działalności koncertowej artystka prowadzi również działalność pedagogiczną i naukową. Od 2017 jest fundatorem i prezesem Fundacji Artystycznej „Opera Viva”, która działa na rzecz rozwoju sztuki wokalnej i jej popularyzacji.

m. kurcab
Mateusz Kurcab
ukończył z wyróżnieniem studia w klasie fortepianu prof. Mariusza Sielskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie jest uczestnikiem studiów doktoranckich na Wydziale Instrumentalnym macierzystej uczelni, asystentem w Katedrze Fortepianu oraz pedagogiem w klasie Fortepianu w SM I i II st. Jest laureatem konkursów krajowych i zagranicznych, a za swoje osiągnięcia został kilkukrotnie nagrodzony stypendium w dziedzinie muzyki oraz nagrodą Ars Quaerendi przyznaną przez Marszałka Województwa Małopolskiego. Dotychczas koncertował w wielu ośrodkach w Polsce, m.in. w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina i Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Filharmonii Częstochowskiej oraz za granicą – w Szwajcarii, Niemczech, Belgii, Francji i Włoszech. W kręgu jego muzycznych zainteresowań znajduje się twórczość I.J. Paderewskiego, R. Schumanna, J. Brahmsa, P. Czajkowskiego i G. Fauré. Swoje umiejętności solowe i kameralne doskonalił w ramach stypendium w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez doświadczonych pianistów.

Prowadzenie koncertu:

Bez tytułuJoanna Trafas sopranistka, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie I. Jasińskiej-Buszewicz (2008 - dyplom z wyróżnieniem) oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (magisterium w 2006). Na scenie debiutowała w 2005 roku rolą Elizy w musicalu „My Fair Lady” (Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu), w latach 2006-2009 roku grała Marię w „West Side Story” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Obecnie jest gościnną solistką Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku („Upiór w Operze”), Gliwickiego Teatru Muzycznego („Noc w Wenecji”), współpracuje także z krakowskim Teatrem Łaźnia Nowa („Zemsta jest Kobietą”). Od kilku lat ściśle współpracuje z Filharmonią Krakowską (koncerty kameralne, Koncerty Uniwersyteckie, cykl Musica Ars Amanda, Koncerty dla Dzieci, koncertowa wersja „Parsifala”Wagnera pod G. Chmurą, a także jako prelegent na trasach edukacyjnych). Śpiewa m.in. w recitalach z pianistką Emilią Bernacką, z zespołem muzyki dawnej Floripari – Muzycy Wawelscy, Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną, harfistką Malwiną Lipiec oraz w ramach projektu erminea z klawesynistką Justyną Dolot. Była uczestniczką licznych kursów i festiwali muzycznych w Polsce, Holandii, Szwajcarii i Francji a także Programu Rozwoju Młodych Talentów przy Teatrze Wielkim, Operze Narodowej. Jest laureatką konkursów wokalnych. Śpiewa w kraju i za granicą, z upodobaniem wykonując bardzo zróżnicowany repertuar, od średniowiecznych pieśni po musical.


19.15
 Tort z okazji urodzin Jubilatki

PONADTO:
- rodzinny quiz „100 pytań na 100-lecie” (14.00-16.30)
- warsztaty biżuterii patriotycznej (14.00-16.30)
-historyczne gry wielkoformatowe IPN  (14.00-18.00).

_DSC0129 _DSC0050
Wstęp wolny!

Partnerzy:
Logo IPN z nazwa (600x400)   Logo Kuratorium Oświaty w Krakowie Logo_8_Dębniki_RGB
Logo_SP    unnamed 
logo 60 lat OK


Sponsor:
LOGO-Krakowski Bank Spółdzielczy 2017  
Patronat medialny:

TVP3_Krakow_podst VOX_krakow_106.1_1_1 
kurier-podwawelski