Ośrodek Kultury Ruczaj Facebook
Newsletter

Stanisław Moniuszko – w 200. rocznicę urodzin

8 maja (środa), godz. 9.45, 10.45, 11.45, 12.45
10 maja (piątek), godz. 11.30, 12.30 
Koncerty edukacyjne dla dzieci w wykonaniu muzyków Filharmonii Krakowskiej.
Bilety: 6 zł

Wykonawcy:
Wiktoria Zawistowska - mezzosopran
Stanisław Duda – baryton
Emilia Bernacka – fortepian, para taneczna

PROGRAM
Stanisław Moniuszko:
Aria Bronki z opery „Hrabina"
Arietta Jakuba „Jam jest fryzjer salonowy" z opery „Flis"
Tańce: „W mieszczańskim salonie” scenka rodzajowa, mazur z opery "Halka"

Stanisław Moniuszko – zwany „ojcem narodowej opery polskiej” to jedna z najważniejszych postaci w historii naszej kultury. Urodził się dokładnie przed 200 laty, 5.05.1819, dlatego właśnie na maj zaplanowaliśmy koncerty, które mają nam tego kompozytora i jego twórczość przypomnieć.
Należy on do tego grona twórców – nie tylko muzyków, ale i pisarzy, poetów, malarzy, których życie przypadło na nadzwyczaj trudny okres w naszej historii, na czasy zaborów.
Moniuszko pisał nie tylko opery. W owych czasach muzykowanie w kręgu rodziny i przyjaciół było nieodłącznym elementem życia towarzyskiego. Na potrzeby takich spotkań powstały dziesiątki pieśni zawarte w zeszytach nazwanych „Śpiewnikami domowymi”.

Z oczywistych względów nie możemy podczas koncertu w domu kultury pokazać wielkich form wokalno-instrumentalnych Moniuszki. Nasi śpiewacy wykonają więc kilka arii operowych, aby chociaż w ten sposób przybliżyć postać naszego wielkiego twórcy, który starał się „dla pokrzepienia serc” - jak w owych czasach mówiono – przedstawiać w operach tematykę patriotyczną i różne przejawy polskiej kultury.