Ośrodek Kultury Ruczaj Facebook
Newsletter

O nas

Ośrodek Kultury Ruczaj oferuje zróżnicowane zajęcia dla osób w każdym wieku. Dzieci i młodzież zapraszamy m. in. na taniec, plastykę, warsztaty ceramiki, naukę gry na instrumentach, kursy językowe, zajęcia wokalne i teatralne, koło szachowe oraz Szkołę Pamięci.  Z myślą o dorosłych przygotowaliśmy ofertę warsztatową. Do wyboru są zajęcia ceramiki, rękodzieła artystycznego, florystyki oraz makijażu. Wszystkim grupom wiekowym proponujemy szeroki wachlarz zajęć gimnastycznych oraz tanecznych.

Ponadto w placówce działają: Klub Rodzica, Klub Podróżnika, Salonik Dziennikarski, cykl historyczny Kinematograf Historii; organizowane są  też koncerty, wystawy i wiele innych imprez kulturalnych.

Ośrodek Kultury Ruczaj zlokalizowany jest w dawnym domu parafialnym. Odwiedzający mają do dyspozycji m. in. salę widowiskową, taneczną, muzyczną, pracownię plastyczną, lektorium i 2 sale oświatowe. Każda z nich posiada nowe wyposażenie. Placówka jest dobrze skomunikowana - w sąsiedztwie znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe.

Regulamin zajęć (1)
Ochrona danych osobowych RODO


Krakowska-karta-rodzinna 252599

Posiadacze Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+ oraz Kraków dla Rodziny "N" mogą skorzystać z następujących zniżek:
- 50% zniżki na wszystkie zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży
- 50% zniżki na wszystkie koncerty i spektakle, zarówno dla dzieci jak i dorosłych

 

OD CHOMICZKA DO CENTRUM KULTURY
czyli historia działalności kulturalnej na os. Ruczaj

Do czasu zmian ustrojowych w Polsce ośrodki kultury na nowych osiedlach tworzyły zazwyczaj spółdzielnie mieszkaniowe. Tak też było w przypadku osiedla Ruczaj. W połowie lat osiemdziesiątych, w roku 1986, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ruczaj-Zaborze” powołała klub osiedlowy „Chomiczek”, który ulokowała w 3-pokojowym mieszkaniu, na parterze budynku przy ul. Kobierzyńskiej 51. W tym czasie, na sąsiednim osiedlu Cegielnianym, powstał klub „Borsuczek”. Przywołuję to wydarzenie, aby wyjaśnić pochodzenie nazw obu klubów.
Podobno, podczas wspólnej wycieczki, doszło do sprzeczki dzieci z obu osiedli. Jedne drugich zaczęły nazywać a może przezywać nazwami obu zwierzątek. Czemu tak? Nie wiem. A może ktoś z czytelników potrafi to wyjaśnić?
Tak czy inaczej, w M-4 w przy Kobierzyńskiej 51, Spółdzielnia rozpoczęła – jak to się wówczas nazywało - działalność społeczno-wychowawczą. 
W „Chomiczku” organizowane były zajęcia plastyczne, językowe, muzyczne, fotograficzne, projekcje filmów a w czasie ferii i wakacji - półkolonie. W czasie półkolonii dzieci otrzymywały obiad, który by przygotowywany w maleńkiej kuchni w klubie!  Z biegiem lat, przybywało mieszkańców na osiedlu. Lokal Klubu stał się za mały i anachroniczny.

W 1995 roku działalność klubu została przeniesiona na ul. Grota-Roweckiego 11, do lokalu trzykrotnie większego. Z tamtej perspektywy była to duża zmiana na lepsze, która umożliwiała rozszerzenie działalności i organizowanie jej w nowych, wygodniejszych  warunkach. Dostosowując się do nowych czasów, zmieniony został też wizerunek tej jednostki: w miejsce klubu powstał Dom Kultury „Ruczaj” a stanowisko kierownika zamieniono – na wniosek członków spółdzielni – na stanowisko dyrektora. 
Nowy wizerunek przez wiele lat ułatwiał pozyskiwanie środków finansowych nie tylko publicznych (od miasta, dzielnicy) ale także prywatnych tj. od sponsorów.
Dom Kultury z roku na rok poszerzał swoją ofertę. Poza kursami języków obcych, zajęciami plastycznymi, lekcjami gry na instrumentach, tańcami dla dzieci, pojawiły się zajęcia technik papierowych, koło szachowe, warsztaty filmowe, akademia przedszkolaka, joga oraz nowe kursy taneczne, m.in.: street dance, salsa, taniec współczesny czy pogotowie taneczne.

Dom Kultury „Ruczaj” organizował też – bez kompleksów – konkursy plastyczne, które skierowane były do wszystkich mieszkańców Krakowa, takie jak: „Noc pełna cudów”, „Dary Wielkiej Nocy” czy „Najjaśniejsza Rzeczypospolita”, które swój finał miały w Holu Kamiennym krakowskiego Magistratu. Organizował też duże imprezy plenerowe, skierowane nie tylko do dzieci ale też dorosłych.
Z każdym rokiem rosła też ilość uczestników zajęć stałych, cotygodniowych, by dojść na koniec 2008 roku do ponad 550 osób!
Nieźle też wyglądała sytuacja finansowa jednostki: ponad 60% przychodów pochodziło z działalności własnej domu kultury, natomiast ok. 30% z dotacji spółdzielni (członkowie spółdzielni płacili 3 grosze od metra kwadratowego mieszkania).  Mimo dużego zainteresowania działalnością domu kultury wśród mieszkańców osiedla i dzielnicy, Zebranie Przedstawicieli Członków Spółdzielni, 6 lutego 2009 r.,  podjęło decyzję o zaprzestaniu finansowania działalności kulturalnej, oświatowej i społecznej, czyli o faktycznej likwidacji Domu Kultury „Ruczaj” w dotychczasowej formie.
W odpowiedzi powstał Społeczny Komitet, który w niedługim czasie zebrał ponad 1000 podpisów pod petycją do Prezydenta i Rady Miasta Krakowa o powołanie miejskiej jednostki kultury na osiedluRuczaj.

Nikt nie miał wątpliwości, że na tak dużym i ciągle rozwijającym się osiedlu powinien istnieć ośrodek kultury, jednak nie było rzeczą oczywistą, że władze miasta podejmą temat, choćby ze względu na kryzys i spodziewane mniejsze wpływy do budżetu miasta.
Prezydent Krakowa Pan Jacek Majchrowski zdecydował się jednak na utworzenie nowej jednostki, tym bardziej, że nadarzyła się okazja bezpłatnego wynajęcia pomieszczeń przy Rostworowskiego 13, tj. w budynku domu parafialnego. W ten sposób działalność kulturalna zyskała lokum prawie trzykrotnie większe niż było w Spółdzielni!

Nowa jednostka, Centrum Kultury Ruczaj rozpoczęła działalność 5 października 2009 r.
Od 1 kwietnia 2017 r. działa pod nazwą Centrum Kultury Podgórza Ośrodek Ruczaj.

CKlogo Ośrodek RUCZAJ - niebieskie
Logo do marca'17                  Logo od września'17

 

Formalnie podlega Centrum Kultury Podgórza (dawniej Dom Kultury "Podgórze").

Dysponuje 8 pomieszczeniami, w tym salą widowiskową (110 miejsc siedzących), taneczną (z lustrami), muzyczną, pracownią plastyczną, lektorium i 2 salami oświatowymi. Wszystkie sale posiadają nowe wyposażenie.


Zapraszamy!
Lucyna Marszałek - kierownik Ośrodka Kultury Ruczaj