Ośrodek Kultury Ruczaj Facebook
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera

Nowa Zelandia - zielony raj na krańcu świata

Nowa Zelandia - zielony raj na krańcu świata

22 lutego (czwartek), godz. 18.30

Pokaz zdjęć i relacja z pobytu w Nowej Zelandii Marianny i Grzegorza Illgów - podróżników-amatorów, którzy każdą wolną od pracy chwilę spędzają w podróży. Na własną rękę poszukują malowniczych zakątków i zwiedzają fascynujące miasta w różnych częściach świata. Pociągają ich zwyczaje oraz życie codzienne miejscowej ludności, a także lokalna kuchnia. Z każdej podróży wracają z notesem nowych przepisów. Ich następnym celem podróży jest Iran. 

Nowa Zelandia swoją dzikością, kontrastami i przede wszystkim niesamowitą przyrodą intrygowała Mariannę i Grzegorza od zawsze. Ten odległy kraj o powierzchni zbliżonej do Wielkiej Brytanii zamieszkuje obecnie jedynie 4,5 mln ludzi - to najlepsza ilustracja tego, jak mało w Nowej Zelandii jest człowieka, a jak dużo przyrody. W swojej prezentacji młode małżeństwo opowie nam o wyjątkowości Nowej Zelandii, a także o swojej niezwykłej trzytygodniowej podróży po tym kraju, z której to wrócili do Polski zaręczeni.

 Z Nową Zelandią wiąże ich jednak także historia rodzinna – krewni Marianny należeli do 744 dzieci-sierot po żołnierzach walczących w Armii Andersa, które po II Wojnie Światowej zostały wysłane przez Czerwony Krzyż do Nowej Zelandii. Wybierając się w podróż do Nowej Zelandii, Marianna i Grzegorz chcieli poznać ich osobiście, wysłuchać historii żyjących i odwiedzić groby zmarłych. Historia polskich dzieci w Nowej Zelandii jest niezwykle ciekawa i znajduje przedłużenie w kultywowaniu polskich tradycji i kultury przez kolejne pokolenia mieszkające w Nowej Zelandii.

Ponadto: degustacja regionalnej potrawy i napoju

Bilety: dorośli - 11 zł, w karnecie - 8 zł, uczniowie, studenci - 6 zł. 

Podczas spotkania Nasi goście mieli okazję spróbować bezy Pavlovej z kiwi - tradycyjnego nowozelandzkiego ciasta, który przygotowała dla Nas cukiernia "Od jajeczka do ciasteczka".

 

klub podróżnika luty 2018