Ośrodek Kultury Ruczaj Facebook
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera

Koncert Wielkanocny

22 kwietnia (niedziela), godz. 17.00
W programie, m.in.:
A. Vivaldi - "Nulla in mundo pax sincera"
J. Haydn - fragm. z oratorium "Siedem ostatnich słów naszego Zbawiciela na krzyżu"
W.A. Mozart - "Exultate, jubilate"

Wykonawcy:
Jolanta Kowalska- Pawlikowska - sopran Jolanta Kowalska-Pawlikowska
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie (klasa śpiewu prof. Agnieszki Monasterskiej) oraz studia podyplomowe w Guildhall School of Music&Drama w Londynie. Uczestniczka kursów mistrzowskich m.in.: Heleny Łazarskiej, Teresy Żylis-Gara, Paula Esswooda, Barbary Schlick i Petera Kooji. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród m.in. pierwszej nagrody Międzynarodowych Konkursów: Bach Singer’s Prize w Londynie oraz The Thelma King III Nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ady Sari w Nowym Sączu. Współpracuje z zespołem The Musicke Companye, z którym dała szereg koncertów w Wielkiej Brytanii. Od 2003 r. współpracuje także z Zespołem Capella Cracoviensis. Występowała z dyrygentami t.j.: Marc Minkowski, Andrew Parrott, Ottavio Dantone, Jordi Savall, Ralf Sochaczevsky, Anthony Ford, Paul Esswood, Andreas Spering, David Shemer, Piotr Sułkowski. 

Prócz działalności artystycznej Jolanta Pawlikowska zajmuje się także dydaktyką jako asystent na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej w Krakowie.


Kwartet smyczkowy ARCHI w składzie: Kwartet Archi
Anna Hara- Pióro -skrzypce
Bogusława Ziegelheim - skrzypce
Grażyna Piechowska - altówka
Agata Sanchez Martos - wiolonczela

Koncert odbędzie się w Kościele pw. Zesłania Ducha Świętego, ul. Rostworowskiego 13


Program naszego koncertu został zdeterminowany miejscem oraz czasem w jakim się on odbędzie – w okresie wielkanocnym. Rozpoczniemy go jednym z najpiękniejszym motetów A. Vivaldiego „Nulla in mundo pax sincera” na sopran i orkiestrę smyczkową. Został on napisany do anonimowego tekstu łacińskiego. Jego tytuł w swobodnym tłumaczeniu to „Nie ma na tym świecie prawdziwego pokoju” - i dalej - „wolność od goryczy: czysty i prawdziwy pokój, słodki Jezu, leży w Tobie”.
Okres wielkanocny to przede wszystkim męka i śmierć Pana Jezusa i do tego nawiążemy w następnym utworze. Będzie to „Siedem ostatnich słów Chrystusa” Józefa Haydna na kwartet smyczkowy. Kompozytor uważał, że jest to jego najlepsza kompozycja. Wykorzystuje on siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu, siedem fraz, które są podstawą do muzycznej medytacji na ten temat. Mamy więc siedem sonat zakończonych „Il Terremoto” (trzęsienie ziemi) obrazujące następstwo śmierci Chrystusa. Sam kompozytor pisał: „Każde słowo jest wyrażone za pomocą czysto instrumentalnych środków w taki sposób aby wywołać najgłębsze wrażenie w duszach nawet niedoświadczonych słuchaczy”. Na koncercie wykonamy parę części z tego utworu.
A zakończymy nasze spotkanie z Państwem wspaniałym utworem W.A. Mozarta „Exultate, Jubilate” (w wolnym przekładzie: „Cieszcie się i radujcie”). Jest to łaciński motet napisany na sopran i orkiestrę przez bardzo młodego, bo siedemnastoletniego, kompozytora. Ostatnia, najbardziej znana, część tego utworu to Allegro oparte na jednym słowie - Alleluja!


Grażyna Piechowska, Kwartet Archi

Wstęp: 1 zł; z Kartą Seniora lub Podgórze w Kulturze - wstęp bezpłatny
Wsparcie finansowe Rada Dzielnicy VIII Dębniki
Logo_8_Dębniki_RGB