Ośrodek Kultury Ruczaj Facebook
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera

Koncert węgierskiej muzyki tradycyjnej

20 października (sobota), godz. 18.30
Koncert węgierskiej muzyki tradycyjnej w wykonaniu zespołu Hollóének Hungarica. To będzie niezapomniany wieczór na dudy, flety, piszczałki, instrumenty strunowe, śpiew i taniec.

Hollóének Hungarica to węgierska grupa muzyczna grająca muzykę średniowieczną. Założona została w 2005 roku w Debreczynie z inicjatywy Lajosa Balinta. Początkowo grupa grała tradycyjną w swej formie muzykę z elementami muzyki folkowej. Brzmienie zespołu oparte było na dźwiękach dud średniowiecznych oraz akompaniamencie takich instrumentów jak skrzypce, lira korbowa czy różnego rodzaju piszczałek wspieranych przez bębny średniowieczne. Wraz z chwilą wydania drugiej płyty, zespół postanowił uszczuplić swoje instrumentarium ograniczając je do dud oraz rozbudowanej sekcji bębniarskiej, wspieranej niekiedy tylko przez akompaniament buzuki.

Repertuar formacji stanowią dawne pieśni i ballady z okresu średniowiecza i baroku pochodzące głównie z krajów takich jak Węgry, Turcja, Włochy, Francja, Rumunia czy Mołdawia oraz folkowe kompozycje zaczerpnięte z kultur skandynawskich. 

Zespół wielokrotnie występował w Polsce a ich żywiołowe występy niezmiennie budzą entuzjazm słuchaczy. Członkowie zespołu występują w oryginalnych strojach, nawiązujących do wyglądu średniowiecznych wagantów. Holloenek Hungarica wielokrotnie uświetniał swoją muzyką festiwale organizowane przez grupy rekonstrukcyjne nawiązujące do tradycji europejskiego Średniowiecza i Renesansu.

Wystąpią:

Bálint Lajos - średniowieczne dudy,  śpiew
Fábián Ágnes - skrzypce, śpiew
Szeniczey Csaba - bębny
Jánossy György - średniowieczna gitara,  śpiew
Pálvölgyi Ferenc - średniowieczne gitara i dudy


Bilety: 15 zł, z Kartą Podgórze w Kulturze i Kartą Seniora – 10 zł

Hollóenek Hungarica_foto 1


Hollóenek Hungarica_foto 2

http://www.holloenek.hu/pl

Patronat medialny: 

radio plus