Ośrodek Kultury Ruczaj Facebook
Newsletter

Klub Podróżnika: Armenia - historia zaklęta w kamieniach

27 lutego (czwartek), godz. 18.30
Pan Bóg, stwarzając świat, przesiewał dobrą ziemię w jedno miejsce, a kamienie odsypywał w inne. Ponieważ Ormianie nie zgłosili się na czas po odbiór swojego kawałka, został im tylko ten najmniej urodzajny (za to bogaty, nie tylko w kamienie, ale także w różne minerały!).

Taka jest właśnie Armenia - surowa, sucha, kamienna, górzysta. Natomiast historię ma bogatą. Najbardziej rozległe ziemie posiadała w I w p.n.e. Niestety dawna świetność Wielkiej Armenii przez wieki pozostawała tylko wspomnieniem - starannie pielęgnowanym w pamięci wszystkich Ormian, z których wielu rozsianych jest po całym świecie. Poza granicami mieszka ich więcej niż w kraju - kraju, który jako pierwszy uznał chrześcijaństwo za religię państwową już w 301 r. n.e. Wkrótce potem stracił niezależność i musiał uznać zwierzchnictwo Arabów, Turków i Persów, czyli krajów muzułmańskich.

O dzisiejszej Armenii i jej dawnej historii, trudnych dziejach, bolących kwestiach, ale też bardziej radosnym obliczu tego kraju opowie Kamila Gruszka, która jako pilot wycieczek jeździ do tego kraju z biurem Wytwórnia Wypraw od 6 sezonów, a pierwszy raz odwiedziła Armenię 15 lat temu.

Kamila Gruszka jest dziennikarką, podróżniczką i pilotką wycieczek. Publikuje w prasie podróżniczej, o tematyce górskiej i rowerowej oraz serwisach internetowych. Prowadzi blog www.barswiat.pl, gdzie promuje aktywną turystykę rodzinną. Współpracuje z firmami z branży outdoor. Organizuje pokazy podróżnicze. Odwiedziła już prawie wszystkie kraje w Europie, podróżowała po Azji, była w Ameryce Północnej i Afryce, ale niezmiennie fascynuje ją szeroko pojęty „Wschód”. Jako pilotka Klubu Wyjazdowego Wytwórnia Wypraw specjalizuje się w wyjazdach do Gruzji, Armenii, Iranu i na Ukrainę.

Ponadto: degustacja regionalnej potrawy i napoju.
Bilety: dorośli – 11 zł, w karnecie – 8 zł, uczniowie, studenci – 6 zł.