Ośrodek Kultury Ruczaj Facebook
Newsletter

Kinematograf Historii: Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku.

14 listopada 2019 (czwartek), godz. 11.30 i 18.30                                    

W programie:
- Projekcja filmu Niepokonany

Generał Stanisław Maczek - jedyny polski generał, który podczas II wojny światowej nie przegrał żadnej bitwy – to postać nietuzinkowa, lecz w Polsce wciąż mało znana. W młodości marzył o karierze naukowej filozofa.
W 1918 roku na polu bitwy awansował go osobiście komendant Józef Piłsudski. W 1939 roku dowodzona przez niego 10. Brygada Kawalerii skutecznie osłoniła przed Niemcami Armię „Kraków”. W wyzwalanych pod jego dowództwem miejscowościach Francji i Belgii, a szczególnie w holenderskiej Bredzie, pamięć o nim jest żywa do dziś. Dokument Rafała Geremka jest próbą uporządkowania najważniejszych wydarzeń i ciekawostek z życia dowódcy 1. Dywizji Pancernej.
Reżyser, podążając śladami Maczka m.in. po dzisiejszej Ukrainie, Francji, Szkocji i Holandii, podjął nie lada wyzwanie przeniesienia na ekran 102 lat życia bohatera pięciu narodów. Wspomnienia rodziny generała i ostatnich żyjących spośród jego podkomendnych umiejętnie uzupełnił zdjęciami i filmowymi relacjami z europejskich archiwów. Całość, przeplatana scenami fabularnymi z udziałem aktora Redbada Klynstra-Komarnickiego w roli gen. Maczka, nie tylko daje szerokie spojrzenie na militarne dokonania 1. Dywizji Pancernej, lecz także pozwala poznać jej dowódcę jako człowieka prawego, bardzo rozsądnego, a jednocześnie nadzwyczaj pogodnego i skromnego.

60 MIN., POLSKA 2019, PROD. MUZEUM HISTORII POLSKI, REŻ. RAFAŁ GEREMEK

- Projekcja filmu Marian na wojnie
12-minutowa animacja, utrzymana w tradycyjnej, wysmakowanej stylistyce, odbiegającej od współczesnych masowych produkcji, w przystępny i pogodny sposób przybliża najważniejsze wydarzenia z dziejów 1. Dywizji Pancernej. Film jest znakomitą pomocą edukacyjną dla nauczycieli pracujących z dziećmi i młodzieżą w wieku 10–14 lat i stanowi interesujący punkt wyjścia do rozmowy o historii Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Jego walory plastyczne, a także mistrzowska interpretacja Zbigniewa Zamachowskiego, narratora filmu, sprawią, że także dorośli będą mieli wiele radości z oglądania.

Koziołek Matołek i małpka Fiki-Miki – zwierzaki wymyślone przez Kornela Makuszyńskiego – to najbardziej znane postaci, które wyszły spod ołówka Mariana Walentynowicza. Niewiele osób wie, że ilustrator słynnych bajek służył także jako korespondent wojenny w 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
To, co widział, nie tylko opisywał, lecz rysował. Pozostawione przez niego grafiki, dokumentujące szlak bojowy dywizji generała Maczka, stały się inspiracją do stworzenia animowanej miniatury o wojennych losach samego Walentynowicza.

12 MIN., POLSKA 2019, PROD. MUZEUM HISTORII POLSKI I Yellow Tapir Films, POMYSŁ I SCENARIUSZ WOJCIECH KALWAT MHP, REŻ. AGATA MIANOWSKA.


- Spotkanie z Wojciechem Kalwatem

Wojciech Kalwat - historyk, popularyzator historii. Pracownik MHP, z-a red naczelnego „Mówią wieki”.
Autor książek i podręczników szkolnych: m.in. „Kampania Langiewicza 1863”; Afery, skandale i procesy w dawnej Polsce; Historia z humorem. Karykatury i plotki z brodą, Bodzentyn utracony – odzyskany; Świętokrzyskie widoki. Kieleckie i Sandomierskie w dawnej fotografii z kolekcji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości. Autor wystaw, m.in. Świętokrzyskie widoki; Tadeusz Kościuszko – człowiek idei; Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze. oraz pomysłodawca filmów, m.in: Drzwi Świętego Wojciecha; Góry Historii; Łysogóry 200 lat temu


Partner:
biały kwadrat_plus pole ochronne

Opieka medialna:
radio plus