Ośrodek Kultury Ruczaj Facebook
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera

Cerkwie Beskidu Sądeckiego, Niskiego i Bieszczad

Wystawa akwareli autorstwa Janusza Janasa.
Wernisaż: 14 września, godz, 18:30
Wstęp wolny!


Janusz Janas
- urodzony w 1947 r., krakowianin, akwarelista, ilustrator.

Zapalony turysta, organizator rajdów, żeglarz, miłośnik Krakowa, Suwalszczyzny, Mazur i gór od Beskidu Żywieckiego po Bieszczady. 

Maluje od zawsze, głównie farbami wodnymi, pejzaże oraz starą, zabytkową architekturę z wielkim wyczuciem formy i znajomością warsztatu.

Pejzaże Janusza Janasa to wschody i zachody słońca, tajemnicze mgły nad mazurskimi jeziorami lub połoninami w Bieszczadach, szum wiatru w trzcinach, widoki starej zabytkowej architektury miejskiej i wiejskiej, w tym kościoły, cerkwie, pałace, dwory i wiejskie chałupy, a także kapliczki, figury oraz krzyże przydrożne. Pejzaże te są malowane bez sztafażu, jakby twórca bał się, że człowiek może to piękno i architektury zburzyć lub zakłócić.

Debiutował na wystawie "Znaki wyobraźni" w Grybowie w 1977 r., potem kilkadziesiąt razy brał udział w wystawach zbiorowych, m. in. w Krakowie, Brzesku, Niepołomicach, Wrocławiu, Rudzie Śląskiej, Czeladzi, Radlinie i Będzinie, Dąbrowie Górniczej.

W dorobku ma 30 wystaw indywidualnych, a w latach 2002-2005 posiadał stałą ekspozycję swoich prac w Polish-American Art Gallery w Nowym Jorku. Cykl jego obrazów "Polska w akwareli" ozdobił kalendarz dla Polonii Amerykańskiej na rok 2005, dla Symposium Cracoviense na 2007, a dla Urzędu Miasta Brzesko na 2017 r.

Zilustrował wiele tomików poetyckich Jerzego Piątkowskiego i Andrzeja Staniszewskiego. Jego ilustracje ozdobiły cykle Małego Pitavala Krakowskiego i reportaże Andrzeja Boguni-Paczyńskiego w miesięczniku "Kraków" oraz "Wieści". Jest autorem ilustracji do albumu wydanego przez Urząd Miejski z okazji 625-lecia Brzeska.

Janusz Janas jest członkiem grupy twórczej "Natura" oraz Małopolskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury od 1989 r. 

Za swą działalność został uhonorowany przez MKiDN odznaką honorową "Zasłużony dla kultury Polskiej", Prezydenta Miasta Krakowa odznaką "Honoris Gratia", Prezydium MRN Grolice "Tarczą Herbową miasta Gorlice" i Brązowym Krzyżem Zasługi.

 

Cykl akwarel wystawiany w Ośrodku Kultury Ruczaj to efekt pobytu autora w Krynicy, Lesku, Sieniawie i Klimkówce w latach 2014-2016. Dokumentuje piękno cerkiewek woj. małopolskiego i podkarpackiego.